PAR MUMS
«PAR MUMS
Par DV
«Par DV
DV vēsture
DV himna
Kāpēc un kā iestāties DV
Par Vanadzēm
Par DVCV
«Par DVCV
Par DVCV
DVCV Valde
DVCV Prezidijs
DVCV pārstāvniecība
DVCV darbības noteikumi
DVCV jaunumi
DVCV darbs
«DVCV darbs
DVCV publikācijas
«DVCV publikācijas
DV Gadagrāmatas
Laiks, Telpa, Ļaudis..
Latviešu karavīrs Otrā pasaules kara laikā
DVCV apbalvojumu sanēmēji kopš 1994.g
DVCV ‘Rātsnama’ sapulces
DV zemes
Labdarība
«Labdarība
DVCV pārstāvniecība Latvijā
Kā veikt ziedojumu
DVCV saņemtie ziedojumi EUR 2014.-2021. g.
Pateicības vēstules
Projekti
«Projekti
Kurzemes lielkaujas un Lestenes brāļu kapi
Latviešu karavīru piemiņas biedrība “Lestene”
Lestenes muzejs
Radinieku meklēšana
Searching for relatives
Galerijas
Kontakti
LV EN

IZVĒLNE
Seko mums acebook

Liepājā pārdēvēs Krasta ielu par Kureliešu ielu

01.11.24.
Pateicoties Daugavas Vanagu Liepājas nodaļai un nodaļas priekšsēdim, Mārtiņam Dālem, Liepājas iedzīvotāji ir atbalstījuši kureliešu vārdu iemūžināt pārdēvējot Krasta ielu par Kureliešu ielu.
Sabiedrības apspriešana notika pēc biedrības ”Daugavas Vanagi Latvijā” O. Kalpaka Liepājas nodaļas ierosinājuma un sniegtā pamatojuma izcelt noklusētas Latvijas Brīvības cīņu vēstures lappuses, pārdēvējot ielu, kas ved uz piemiņas zīmi kureliešiem.

Sīkāka informācija par sabiedrības apspriešanu: https://www.liepajniekiem.lv/zinas/sabiedriba/iedzivotaji-atbalsta-kureliesu-varda-iemuzinasanu-ielas-nosaukuma/

2024.g. 19. novembrī Liepājā notiks Kureliešu piemiņas pasākumi

Šogad aprit 80 gadu kopš Liepājā ar nāvi tika sodīti ģenerāļa Kureļa grupas virsnieki. Nelabvēlīgā militāri politiskā situācija tolaik neļāva Kureliešiem sasniegt savu mērķi – Latvijas valstiskuma atjaunošanu. Tomēr apņemšanās cīnīties tikai zem saviem, ne svešiem karogiem, ir cienīga lappuse mūsu tautas vēsturē un vērā ņemama mācība Latvijas valsts nākotnei.

Šis vēsturiskais notikums tiks atzīmēts ar vairākiem pasākumiem. – svinīgu piemiņas brīdi jūras krastā, vēsturnieku diskusiju Karostas cietumā, lāpu gājienu un klusuma brīdi Kureliešu nošaušanas vietā. Par Kureliešu ielu tiks pārdēvēta līdzšinējā Krasta iela, kas ved uz kureliešu piemiņas vietu kāpās pie jūras.

  • 12.00 - pieminekļa atklāšana Stiklos, Ventspils rajonā. Stiklos notika svarīgākās Kureliešu cīņas.
  • 15.30 - atceres brīdis jūras krastā, Liepājā, kur atrodas Kureliešu piemiņas vieta un svinīgu ielas nosaukuma plāksnītes nomaiņu pārdēvetajā Kureliešu ielā (bij.Krasta iela).
  • 16.30 - Karostas cietumā notiks akadēmiskas/audiovizuālas prezentācijas par kureliešu tēmas pētniecības problemātiku (referents U.Neiburgs, LU HZF LVI; koreferents V.Kuzmins, LNAA). Prezentācijai sekos publiska diskusija par šīs tēmas vietu mūsdienu kolektīvajā atmiņā, t.sk. muzeju ekspozīcijās, ko vadīs K.Zellis (LU HZF FSI), diskusijā piedalīsies Karostas glābšanas biedrības pārstāvji, Nacionālās pretošanās kustības muzeja vadītājs A. Ķeizars, Kara muzeja pārstāvis J.Tomaševskis, Latvijas Vēstures institūta pārstāvis U.Neiburgs.

Kureliešu piemiņas pasākumus Liepājā organizē:

  • Karostas glābšanas biedrība;
  • Valsts pētījumu programmas projektu "Latvijas 20.-21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi" (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003);
  • Daugavas Vanagu Liepājas nodaļa.

Pasākumā aicināti piedalīties visi interesenti.

 

KURELIEŠI

1944. gada jūlijā pēc SS ģenerāļa Frīdriha Jekelna pavēles tika dibināta „Rīgas aizsargu pulka ģenerāļa Kureļa grupa” ar mērķi krievu armijas aizmugurē veikt izlūkošanu un diversijas aktus.  Bija paredzēts nokomplektēt 1200 vīru vienību – 12 rotas.

Taču pašu kureliešu galvenais mērķis bija atjaunot Latvijas neatkarību un atbrīvoties no visām okupācijas varām, tāpat kā tas izdevās Brīvības cīņās I Pasaules kara beigās.

Par grupas vadītāju iecēla atvaļināto Latvijas armijas ģenerāli Jāni Kureli, par štāba priekšnieku – kapteini Kristapu Upelnieku, kurš bija grupas ideologs un faktiskais organizators.

Tā kā kureliešu neatkarības centieni nesaskanēja ar Lielvācijas interesēm, Jekelns nolēma grupu likvidēt. 1944. gada 14. novembrī netālu no Usmas tika ielenkts kureliešu štābs. Ģenerālis Kurelis nolēma vāciešiem padoties.

454 Kureļa grupas karavīri tika nosūtīti uz Štuthofas koncentrācijas nometni, pārējie ieskaitīti leģionā.

Arestētos virsniekus pārveda uz Liepāju. 19. novembrī Karostas cietumā notika vācu kara tiesa. Par sacelšanās gatavošanu 8 kureliešu virsniekiem piesprieda nāves sodu. Tajā pat naktī šeit tika nošauti:

pulkvedis         Pēteris Liepiņš,

kapteinis          Kristaps Upelnieks,

kapteinis          Jūlijs Mucenieks,

virsleitnants     Jānis Gregors,

virsleitnants     Jānis Rasa,

virsleitnants     Teodors Prikulis,

leitnants           Filipsons,

aizsargs           Kārlis Valters.

 

Papildus izziņas avoti
Piemiņas vieta kureliešiem: https://liepaja.travel/darit-un-redzet/pieminas-vieta-kureliesiem/

Kurelieši – cīņa pret visām okupācijas varām: https://www.sargs.lv/lv/otrais-pasaules-kars/2019-11-14/kureliesi-cina-pret-visam-okupacijas-varam

Sīkāka informācija par kureliešiem atrodama šeit: https://lv.wikipedia.org/wiki/Kure%C4%BCa_grupa

Sīkāka informācija par ģenerāli Jāņi Kureļi atrodama šeit: https://lv.wikipedia.org/wiki/J%C4%81nis_Kurelis

 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
© 2024 Daugavas Vanagu centrālās valde. Visas tiesības aizsargātas. »